Мистецький проект «Обрані часом». Галерея портретів славетних українців

Мета проекту - долучитись до відкриття і розвитку національної патріотичної ідеї Української держави шляхом створення великої серії галереї портретів славетних Українців з часів Київської Русі і до нашого часу з використанням біографічних текстів , поданих трьома мовами : українською, російською та англійською.

Цей проект розрахований на широкий контингент в Україні, а особливо дітей і молоді , які на жаль дуже мало знають своїх національних героїв.

Хто такі , ці славетні найвідоміші Українці ?

Серед великої кількості імен, посилаючись на архівні . історичні і літературні , а також електронні джерела, я обираю тих , які все своє життя , розум і талант присвятили розвитку науки,культури ,мистецтва ,філософії, державотворенню і просвітництва в Україні та за її межами, які можуть слугувати прикладом для теперішнього і наступних поколінь українців.

Вся серія портретів виконана в новій експериментальній живописній манері, якій я дав назву «арт-лайн», або мистецтво лінії. Іншими словами, писання твору засобами паралельних кольорових ліній, смужок, стрічок, прямокутників, плінф, з яких складається задуманий автором образ. Це далеко не просте завдання, згаданими засобами створити кольорову гамму, форму, об’єм, світлотінь. А головне - передати характер зображеної людини. Я зрозумів, що форму можна розбити, подрібнити на більші і менші частки, ніби на молекули і атоми, з яких складаються живі клітини чи предмети.

Манера виникла, як реакція на цивілізаційний науковий прогрес кінця 20-го початку 21-го століть. Це намагання відтворити матрицю часу, його швидкоплинність. Рух,в якому ми бачимо надзвичайні, космічні, цифрові та інтернетні швидкості, отримуємо інформацію, від швидкості та кількості якої ,захлинається людина.

Мистецтво не може лишатися осторонь від проявів часу і тому належним чином реагує. Ми усвідомлюємо вагомість часу для нас. За період сучасного життя він перебігає значно швидше, ніж, скажімо, це було пару століть тому. Тож нам важливо навчитися обережніше і з повагою ставитись до часу, як власного, так і історичного. А серія портретів «Обрані часом» вже належить історії.

Вже зараз серія складається поки що з 35 портретів. Розпочиналася ця галерея з портрету Т.Шевченка, з другою назвою «…Лічу в неволі дні і ночі…». Тарас, який ніби виростає із землі і розчиняється у вечірньому, безкрайньому небі десь там на засланні. В каталозі 2012 року «Володимир Слєпченко. Живопис» відомий мистецтвознавець, професор Дмитро Степовик написав такі слова :«Вражаючий портрет «Тарас Шевченко в засланні» або «…Лічу в неволі дні і ночі…» ( дуже влучну назву на слова самого поета дав цьому твору мистець, коли Шевченко перебував на засланні в пустелі Казахстану).

Погляд , повний туги і мудрої думки філософа , мольба і віра, твердість і доброта серця. Серед миготіння горизонтальних ліній, в яких ніби влилася ціла багатобарвна палітра Шевченкових дум та переживань, виділяється образ молодого Тараса, який ніби виростає із землі у тривожному вечірньому небі. Цей портрет розрахований на багатопланову інтерпретацію: він філософічний за своїм задумом і виконанням. Це нова, оригінальна сторінка образотворчої Шевченкіани.»Цей проект портретів славетних українців «Обрані часом » буде складатись з окремих серій : відомих політиків , державотворців, релігійних діячів , літераторів , мистців , діячів науки , великих спортсменів , медиків і ін..Кожний образ - це історія України, її золотий скарб. Попереду ще велика робота над багатьма портретами. Історія була і буде протистоянням духовно-високих, творчо-обдарованих особистостей повсякденній сірості – то злобно-агресивній, то сито-байдужій. Суспільство мусить повертатись до історії, аналізувати її – щоб чіткіше окреслити й оцінити сьогодення .

Так формується самосвідомість нації і епохи.

Мистець Володимир Слєпченко